Altıngöz aşağıdakilerden hangisidir?


Altıngöz - Wolfgang Brüsehaber

a) Pierce Brosnan’ın oynadığı James Bond filmi

b) Yunan mitolojisinde altın gözlü bir dev

c) Türkiye’de kışın ve nadiren görülen bir ördek türü

Kuzey ülkelerinde kış ne zaman çetinleşse, kuşlar soğuktan kaçarak daha güneye inerler. Böylesi zamanlarda Türkiye’deki sulakalanlar hem çok sayıda hem de farklı türlerde sukuşlarıyla, dolayısıyla  kuş gözlemcileriyle dolar. Anlayacağınız kışın kuş gözlemciler hava durumunu daha bir dikkatle dinlerler. Eve ne zaman kapanılacağını anlamak için değil, sulak alanlara ve deniz kıyısına kuş gözleme gitme zamanını iyi planlamak için.

Geçtiğimiz hafta tüm Avrupa ve Türkiye’de kar alarmı verilmeye başladığında kuşçuların e-gruplarında da hareketlilik arttı. Birçok kuşçu haftasonu sulak alanlara koştu ve gün sonunda gidemeyen biz zavallılara güzel haberleri verdiler. Bu haberlerden biri, sadece üç kere görebildiğim ve dünyanın bana göre en güzel ördeklerden olan Altıngöz’ü (Bucephala clangula) Büyük Çekmece Gölü’nde görmeleriydi.

Altıngöz Türkiye’de kışın ve daha çok kıyı alanlarda görülüyor. Nadiren de olsa iç bölgelerdeki göllerde de rastlanabiliyor. Dişi ve erkekler birbirinden farklı. Erkeklerin kafalarındaki tüyler yanardöner renklerde. Işığa göre bazen yeşil bazen mavi rengi alabiliyor. Gagalarının iki yanında beyaz lekeler var. Dişilerin kafa tüyleri ise kahverengi ve beyaz lekeleri yok.

Altıngözler genellikle göllerin, sulak alanların yakınlarındaki ormanlık alanlarda ürüyorlar. Yuvalarını ağaç kovuklarına yaptıklarını söylesem? Minik yavruların kovuktan aşağıya nasıl atladıklarını ağır çekimde görmenizi isterdim. Çok sevimli oluyorlar.

Adı neden altıngöz diye sormayacaksınız sanırım :) Üstelik Pierce Brosnan’dan daha yakışıklı değil mi? Ne dersiniz?

Daha fazla bilgi için:

http://www.trakus.org

Reklamlar

Altıngöz aşağıdakilerden hangisidir?” üzerine bir yorum

  1. Her kış bir heyecan. Benim de kış türlerim var hala görmediğim: Büyük tarakdiş, telkuyruk, karabaş patka ve korsanmartılar. Benzer hikayeler bu arkadaşlar için de geçerli. Kış aylarını renklendirmek için çok güzel hareketler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s