Sığırcıklar karda coştu!


Paul Howzey

Dün şiddetli kar yağışına rağmen sığırcıklar kendinden geçti ve havada sürekli dans etti. Bunun üzerine eski bir yazımı yeniden yayınlamak istedim.

Dans eden sığırcıklar

En etkileyici doğa olayları sıralaması yapılırsa, gökyüzünde adeta dans eden sığırcık sürülerinin bu sıralamanın başlarında yer alacağını düşünüyorum. Sığırcıklar, kışa hazırlandıkları bu dönemde önce küçük gruplar oluşturur, ardından güçleri birleştirirler. Ama ne birleştirme! Şanslıysanız bu muhteşem olaya denk gelirsiniz. Geldiğinizde sadece gözlerinizi dört açmakla kalmayın, iyice kulak da kesilin. Bir yere gidiyorsanız durun, yürüyorsanız oturun ve bu muhteşem anın keyfini çıkarın. İyice çıkarın!

Daha da şanslıysanız bir doğan, delice ya da şahinin bu sürüye daldığı ana bile denk gelebilirsiniz. İşte o zaman çok önemli ve yaygın bir ‘hayatta kalma stratejisi’ ile karşı karşıya kaldığınızı bilin. Ağaçların çıplaklaştığı, kuşların saklanma yerlerinin azaldığı bu dönemde küçük kuşlar bir araya gelip beraber hareket ederek av haline gelme olasılıklarını azaltırlar. Bu nasıl oluyor diyorsanız aşağıdaki videoyu izleyin ve bu hızla, bu kadar değişken hareket eden kalabalık bir sürüye dalmaya çalıştığınızı hayal edin! Hiç kolay olmasa gerek…

Notlar:

Fotoğraf flickr’dan, Paul Howzey’in ticari amaçlı olmayan kullanıma açtığı fotoğraflarından biri.

Video flickr’da Ian Usher’in sayfasından.

Karşılaştığım en kalabalık sığırcık sürülerinden birini Ankara Eymir gölünde, diğerini Burdur girişindeki sazlıklarda görmüştüm. Ucu bucağı yoktu. Her iki seferde de bir an gözümü kapadım ve  yüzlerce kanat sesini dinledim. Muhteşemdi, olağanüstüydü, büyüleyiciydi.

Burdur’da gördüğüm sürüye bir gökdoğan daldı. Uzun uğraşının sonunda kalabalık sürüden önce küçük bir grubu kopardı. Bu küçük grubu iyice yordu ve sonunda içlerinden birini gözüne kestirerek onu avladı.

Babam günümüzde gördüğüm sürülerin onun çocukluğundakilere kıyasla çok küçük olduğunu söylüyor. Zaten onunla ne zaman konuşsam cümleleri hep şöyle başlıyor ya da bitiyor: ‘bizim zamanımızda göğü (kara çaylaklar) kaplardı. şimdi nerede o sürüler…’


 

Reklamlar
Kuş içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s