Ay çevresindeki taç


Fotoğraf: A. Alper Akyüz @Beşiktaş

Bugün akşamüstüne doğru tek tük belirmeye başlayan sirrüs bulutları bir kaç gündür heyecanla izlediğim kümülüsleri tahtından etti. Akşamsa ayın çevresinde beliren ışık halkası belli belirsiz bir bulut olan sirrostratüsleri ele verdi. Bu ışık tacı, güneşin ayın yüzeyinden dünyamıza yansıyan ışığının, çoğunlukla buz kristallerinden oluşan sirrüs ya da sirrostratüs gibi bulutların arasından geçerken kırılması sonucunda belirir. Tacın büyüklüğü buz kristallerinin (ya da su damlacıkları) büyüklüğüne bağlı. Kristaller ne kadar küçükse taç o kadar büyük olur.

Yüksek irtifa bulutu olan sirrostratüsler, belli belirsiz ince bir tabaka halinde olduklarından çoğunlukla gözden kaçabiliyor. Varlıklarını çoğunlukla ay ya da güneş çevresinde oluşturduğu ışık oyunlarından belli ediyorlar. Gökyüzünde çok geniş bir alanı kaplıyorlar. Sirrüslerle bir arada görülebiliyor, hatta sirrüs bulutlarının dağılıp yayılması sonucunda oluşabiliyorlar.

Bu arada, sirrostratüsler genellikle 12 ila 24 saat arasında yağış getireceği belirtilen bulutlar. Havada bir serinlik var ancak DMİ yağış göstermiyor.

Bulut Koleksiyoncusunun Elkitabına göre sirrüs gördüğüm için 20, sirrostratüs için 20, taç için de 20, bugünkü bulut gözlemimden toplam 60 puan topladım. Bu da yeni başladığım bir oyun :) Bu oyuna katılmak için aşağıdaki kitapları öneriyorum.

Kaynak:

Bulut Gözlemcisinin Rehberi, Gavin Pretor-Pinney (TÜBİTAK Yayınları)

The Cloud Collector’s Handbook, Gavin Pretor-Pinney (Chronicle Books)

Reklamlar

Ay çevresindeki taç” üzerine 5 yorum

  1. Bu gidisle ben Tubitak’in kapisinda uyur olacagim :P

    Taaa ilkokula, oradaki derslere ve yavrukurt(siyasetle ilgisi olmayan ama siyasal bulunan ismi yuzunden kaldirilan cok ama cok ogretici ve guzel bir mesgale idi bu yavrukurtluk da!) gunlerime goturdun beni. O zamanlar ne guzel ogrenmistik ve cok da iyi takip ederdim. Simdi unutmusum, cok kotu hayiflandim. Tazelemek gerek, edeeen diye soran bocuk icin :)

    1. Otomatik bir şablon seçmek zorundayım bir süre daha, birkaç aya umuyorum hoş bir tasarımla çıkabileceğim ekrana :)
      Beğenmene çok sevindim. Sevgiler, uğurböceğine öpücükler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s